Rozwój firmy - dotacje z UE

Jednym ze sposobów na rozwój przedsiębiorstwa są fundusze strukturalne. W okresie programowania na lata 2014-2020 w Polsce uruchomiono 7 programów operacyjnych oraz 16 programów regionalnych (po 1 dla każdego województwa).
Działające przedsiębiorstwo teoretycznie z każdego Programu może starać się o dotację "na coś". Musi wiedzieć co chce oraz znaleźć odpowiedni Program!
Program Infrastruktura i Środowisko ma na celu dofinansowanie działań w zakresie m.in. sieci transportowej, infrastruktury ochrony środowiska, bezpieczeństwa energetycznego, ochrony kultury, ochrony zdrowia.
Program Inteligentny Rozwój (odpowiednik PO Innowacyjna Gospodarka z lat 2007-2014) ma na celu dofinansowanie działań w zakresie wspierania badań naukowych, innowacyjnych technologii, podnoszenia konkurencyjności MŚP.
Program Wiedza i Edukacja = tzw. POWER (wcześniejszy odpowiednik to PO Kapitał Ludzki z lat 2007-2014) ma na celu dofinansowanie działań w zakresie edukacji, szkolnictwa wyższego, włączania społecznego,zatrudnienia.
Program Polska Cyfrowa ma na celu dofinansowanie działań w zakresie poszerzania dostępu do sieci szerokopasmowych, rozwój technologii IT, zwiększenie roli e-usług.
Program Polska Wschodnia ma na celu wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej. Jest to to dodatkowy instrument wsparcia finansowego dla 5 województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Program Pomoc Techniczna, którego celem dofinansowanie działań w zakresie m.in. obsługi wdrażania pozostałych programów.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.
Regionalne Programy Operacyjne to programy dla każdego z polskich województw. Ich celem jest dofinansowanie działań w zakresie wsparcia rozwoju regionu w obszarach: nowoczesnej gospodarki, koncepcji "cyfrowe śląskie", konkurencyjności MŚP, efektywności energetycznej, ochrony środowiska, transportu, regionalnego rynku pracy, regionalnych kadr GOW, włączenia społecznego, rewitalizacji i infrastruktury społecznej, zdrowotnej oraz edukacyjnej, rozwoju edukacji. To właśnie z RPO działające już przedsiębiorstwa głównie mogą dostać dofinansowanie na rozwój firm!
Poniżej zamieszczam odnośniki do poszczególnych RPO:
- Regionalny Program Województwa Mazowieckiego
- Regionalny Program Województwa Lubuskiego
- Regionalny Program Województwa Łódzkiego
- Regionalny Program Województwa Dolnośląskiego
- Regionalny Program Województwa Śląskiego
- Regionalny Program Województwa Wielkopolskiego
- Regionalny Program Województwa Opolskiego
- Regionalny Program Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Regionalny Program Województwa Zachodnio-pomorskiego
- Regionalny Program Województwa Pomorskiego
- Regionalny Program Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Regionalny Program Województwa Małopolskiego
- Regionalny Program Województwa Podlaskiego
- Regionalny Program Województwa Świętokrzyskiego
- Regionalny Program Województwa Podkarpackiego
- Regionalny Program Województwa Lubelskiego
WARTO PRZECZYTAĆ:
- Konstytucja Biznesu uchwalona - pakiet udogodnień
- Jednolity Plik Kontrolny dla firm od 01/01/2018 r.